O kapele

RADIOMAJÁK vznikl a začal hrát koncem roku 2017

2017 – V průběhu roku v Chebském podzemí vzniká zárodek kapely. Ve studiu ERELEY se schází La Resistans a Václav Truhlář. Tihle dva se znají již od dob, kdy spolu na Sokolovském stadionu hráli hokej. Postupně však oba odložili hokejky a do rukou vzali kytary. Na podzim se ke kapele přidává motor, bubeník Martin Hrdlička.

2018 – Probíhá tvorba a zároveň natáčení písní. Kapela má v tomto roce za cíl dokončit první nahrávku a vyrazit na pódia. Na postu bubeníka dochází ke změně a novým bicmanem se stává Jiří Duchek

2019 – Zkraje roku začíná Radiomaják zveřejňovat sérii videí “From The Basement”. Hned 13.1. vydává kapela 1. díl “From the Basement” – Cyklista. V této sérii videí se kapela prezentuje živým záznamem ze zkušebny, všechna videa má na starost Daniel Strnad (kromě úplně prvního Cyklisty) . O dva týdny později, přesněji 28.1., vychází 2. skladba – Tvář, kde se kapela prezentuje se svojí akustickou tvorbou. 12.2. kapela vypuští svojí 3. skladbu s názvem Havárie. 20.2. vychází 4. nahrávka Vlasy. 26.2. kapela vypouští živelnou skladbu Žijeme v hororu. V návaznosti na spuštění prezentace přichází první vystoupení a to bylo v kulturním domě v Třebeni, 16.03.. O pár týdnů později se kapela přesunula do kulturního domu v Chebu, aby odehrála vystoupení v rámci charitativního plesu Joker. 30.3. vychází 6. skladba z From the Basement s názvem Vlk. 14.4. kapela zveřejňuje 7. skladbu Sklíčka mobilů. 20.4. kapela pokračuje v podpoře Chebské organizace Joker, tentokráte v Lubech. O pouhé 3 dny později vychází 8. skladba ze série FtB s názvem Dívka v rudých šatech. 30.4. kapela pálí čarodějnicev Hájích u Chebu. 21.5. vychází 9. skladba Němá ústa. V říjnu se ke kapele připojuje mladíček Petr Kugler. Do konce roku kapela koncertuje na Chebských Dvorcích, na konci školního roku v Kraslicích, na Chebském Wine and Food festivalu, na vyhlášení Vesnice roku 2019 v Hazlově, v klubu RC Morrison u Mariánských Lázní a posledním vystoupením roku 2019 byly Chebské vánoční trhy.

2020 – Tento rok začal pěkně zostra vystoupením v Kraslicích, 1.1., zima byla neskutečná. Kapela z toho byla tak zmrzlá, že další song z FtB, v pořadí 10., zveřejnili až 7.2. s názvem Slepí chodci. V  následujících měsících se dělo, co se dělo a tak se spíš nedělo, než dělo. 21.5. vychází první rozhovor v rámci pořadu Zkušebny Karlovarského kraje regionální MVTV. 31.5. kapela natáčí svůj první livestream. O zvuk se postarali AEproduction. 5.8. kapela zveřejňuje svůj první oficiální videoklip k singlu Léto. Hudbu si kapela obstarala svépomocí a o video se postarali Pathfinders a 4Urecords. 10.7. kapela předskakuje Pokáčovina koupališti Michal v Sokolově. 22.8. festival Chebolet, o týden později opět v Chebu, tentokráte na Valdštejnově desítce. 12.9. odehrála kapela poslední vystoupení roku 2020 a to na Karlovarském Vyosení. 20.10. vychází 11. skladba z FtB s názvem Restart. Přesně na štědrý den zveřejeňuje kapela 12. skladbu z FtB Pírko

2021 – Dopady života tohoto období silně ovlivnily možnosti fungování kapely a tak se v první půli roku nic moc nedělo. Až 9.7. si kapela po mnohaměsíční pauze mohla opět stoupnout na pódium a to hned v amfiteátru v Lokti, jako předskokani Lenny a Mirai. 23.7. otvíračka Caffe Milano ve Františkových Lázních, 30.7. první akustické vystoupení v Mariánských lázních, 5.8. vychází 13. skladba FtB s názvem Vlň se. 13.8. vystoupení na malé scéně opět v amfiteátru v Lokti, o den později dvojáček, první vystoupení akustické, v Sokolově, v zámeckém parku a druhé na Cheboletu v Chebu. 14.9. další akustické vystoupení v rámci oslav 60. let od založení západočeského divadla v Chebu. 9.11. kapela vystupuje jako opener na hlavní stagi na Sokolovském Dni Horníků, na kterém později zahráli i Tatabojs a David Koller. 16.9. vystoupení v Ostrově, sraz semifinalistů, finalistů a vítězů soutěže “TopRoofTopFest“. 12.11. kapela vystupuje v Chebu v klubu BRICK23 se svým akustickým setem. 3.12. je na Youtube zveřejněna 14. skladba z FtB s názvem Meteorolog. Do konce roku ještě stihla kapela natočit další dvě videa z From the Basement. Skvělou zprávou je rozšíření kapely o Matěje Brože, který se ujme kláves a doprovodných zpěvů.

2022 – Svůj čtvrtý rok začala kapela přezkušováním playlistu s novým klávesákem, a tak se až 17.2. objevuje první příspěvek roku ze série „From the Basement”. Tím je píseň Černá díra. Podle kytaristy Lukáše jde o doposud nejlepší skladbu kapely. Přesně o měsíc později, 17.3. vysílá kapela další pecku s názvem Rébus. V dubnu se událo poměrně dost věcí. Kapela odehraje první vystoupení roku a světlo světa spatřil druhý oficiální videoklip, ale pěkně postupně. Poslední vystoupení roku 2021 było v Chebském klubu BRICK23 a zde kapela v novém roce opět začala svá koncertní vystoupení, přesněji tedy 15.4. a již v plném elektrifikovaném nasazení. O týden později, tedy 22.4., se Radiomaják poprvé podíval do Prahy, a to v rámci soutěže „Výzva pro mladé kapely”, kde naprosto po právu kapela postoupila do dalšího kola. Aby toho nebylo málo, tak 25.4. vychází teaser k chystanému videoklipu. O pár dní později, přesněji 29.4., vypouští kapela do světa svůj druhý oficiální videoklip, tentokráte ke skladbě Slepí chodci. Natáčení proběhlo v oblasti Krásenské rozhledny. Kapela se vizuálně nechala inspirovat symbolismem klipu High Hopes od Pink Floyd. 28.5. si kapela opět zahrála aktusticky na krásném místě v Mar. Lázních u Ferdinandova Pramene. 3.6. vychází na YouTube kanálu „Making of Slepí chodci” – krátký dokument o tvorbě klipu. 11.6. se kapela vrací zpět do Prahy na finale „Výzvy pro mladé kapely”, kde se umisťuje na druhém místě. Zde se hodí uvést komentář porotců: „Byli jste tak dobří, že jsme nabyli dojmu, že Vaši kapelu by výhra v soutěži neposunula tak, jako jiné kapely.” Nu což, stříbro s vůní zlata kapela bere. 17.6. hraje Radiomaják v Karlových Varech v rámci akce „Kraj dokořán”. 20.8. pak kapela vystupuje již tradičně na Cheboletu 2022. Důkaz, že účast na kapelních soutěžích přináší další hraní, na sebe nenechal dlouho čekat, a tak se 17.9. vydal Radiomaják do Prahy na akci Babí léto na Bílé hoře. 28.10. zveřejňuje kapela další skladbu ze serie „From the Basement” – Až příjde tma. Na konci roku kapelu opouští Matěj Brož.

members

Václav Truhlář

Zpěv, Kytara


support


Daniel Strnad

Kameraman, Fotograf

Hynek Půta

Grafik, Zvukař, Webmaster